Przedmowa do książki „Trening regeneracyjny w chorobie Parkinsona”. Autor Karl Sterling
Dr Perry Nickelston
Retrospekcja
Na początek retrospekcja. Pierwsze nasze spotkanie z Karlem, pamiętam jakby to było wczoraj. Uczęszczał na kurs, który prowadziłem na temat zastosowania tapingu w celu zmniejszenia bólu i poprawy ruchu. Siedział w pierwszym rzędzie, po lewej stronie, tak blisko jako to było możliwe i chłoną wszystkie informacje. Kiedy długo uczysz, instynktownie wyczuwasz osoby, które są głodne wiedzy. Promieniują pewną niepowtarzalną energią: energią otwartości. Jest to cecha, która nie jest łatwa do „utrzymania” w profesjonalnym świecie. Dogmaty i paradygmaty często ograniczają nasze myślenie, uniemożliwiając dostrzeżenie nowych perspektyw. Karl Sterling tego nie miał. Zawężone spojrzenie i ciasny umysł, mogą prowadzić na manowce, gdy chcesz towarzyszyć pacjentowi w jego podróży do zdrowia. Nigdy nie pozwól, aby twoja edukacja była barierą przy uczeniu się nowych rzeczy. Wiedza, którą posiadamy dzisiaj, jutro może okazać się błędna.
Ale wracajmy do Karla. Zawsze zadawał dociekliwe pytania i starał się dowiedzieć, jak najwięcej, by jak najlepiej pomagać swoim klientom. To człowiek, który bardziej dba o innych niż o siebie. Od tego warsztatu Karl Sterling i ja zaprzyjaźniliśmy się. Kibicowałem mu gorąco, gdy tworzył swoją książkę, tę którą teraz zamierzasz przeczytać i jestem zaszczycony, że poprosił mnie o napisanie przedmowy, ponieważ mam wrażenie, że byłem z nim od chwili, gdy rozpoczęła się podróż zawarta na tych kartach.
Odkryj swoje „dlaczego ?”
Jeśli masz szczęście w życiu, odkryjesz swoją pasję i powołanie lub jak to nazywa Simon Sinek, swoje „dlaczego”. Dlaczego tu jesteś? Niewielu ludzi tak naprawdę znajduje swoją drogę. Odkrycie jej wymaga siły i odwagi, ponieważ nie da się tego zrobić bez cierpienia. Przez ból i cierpienie znajdujesz siebie. Nie jest to łatwe i dlatego tak mało ludzi decyduje się na ten krok. Ale kiedy jesteś już na swojej ścieżce, wyzbyty cierpienia, odczujesz silną potrzebę dzielenia się swoim doświadczeniem, by podróż ta była dla innych mniej bolesna.
Efekt takiego właśnie procesu, trzymasz teraz w rękach. Podróż Karla ze świata fitnessu nastawionego na utratę wagi, do opracowania programów treningowych dla osób z chorobą Parkinsona, okazała się jego „dlaczego”. Ilekroć prowadzę zajęcia, zawsze mówię moim studentom: nie chcę, żebyś stąd wyszedł i robił to co ja, tak jak ja. Chcę, żebyś robił wszystko po swojemu. To oznacza patrz z unikalnej perspektywy swoich doświadczeń życiowych by zmieniać / poprawiać / kreować jeszcze lepsze rozwiązania. To właśnie jest odkrywanie – łączenie informacji pochodzących z różnych źródeł i przetwarzanie ich na własny użytek – ucz się i dziel swoją wiedzą, z poszanowaniem tych, którzy przyszli przed tobą.
Mózg
W ciągu ostatniej dekady dokonano mnóstwa nowych odkryć dotyczących mózgu i co zaskakujące, wciąż niewiele wiemy. Mózg jest naprawdę „ostatnią granicą” niesamowitego Wszechświata, jakim jest ludzkie ciało. Czy wiesz, że dopiero niedawno naukowcy odkryli, że można „zmienić” mózg? Wierzyliśmy, że mózg się degeneruje i „tak musi być”. Jednak teraz wiemy, że mózg poddaje się zmianom. To się nazywa neuroplastyczność, eleganckie słowo, które oznacza, że możesz zmienić swój mózg, zmienić swoje samopoczucie, zmienić sposób poruszania się i zmienić swoje życie. Dopóki twój mózg nie jest martwy, zawsze istnieje sposób, aby go zmienić. Ruch jest podstawową częścią zmiany. Metody opisane w tej książce, mają na celu pokazać, jak to zrobić.
Najbardziej trwały związek, jaki masz przez całe swoje życie, to ten z twoim umysłem i ciałem. Wiemy, że mózg rozwija się dzięki „nowościom” i „ruchowi”. Uwielbia ruch i pragnie zabawy. Ruch to iskra, która rozpala chęć do nauki. Ruch jest jedynym dostępnym sposobem, aby powiedzieć swojemu ciału, że nadal chcesz żyć. Mózg uwielbia „zmiany, odmiany i urozmaicenie”. Pomaga nam w budowaniu naszej siły i umiejętności poruszania się w życiu.
Czy potrafisz przystosować się do wszystkiego, co życie ze sobą niesie? Umiejętność adaptacji, określa reakcję organizmu na stres. Zabawne jest to, że mózg pragnie nowości, ale jednocześnie szuka wzorców.
Jako ludzie jesteśmy tak skonstruowani, by otaczającą rzeczywistość, „dzielić” na możliwe do zarządzania wzorce. Wzorce tworzą poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Tak więc celem treningu jest dostarczenie mózgowi i ciału nowych bodźców, ale bez stwarzania zbyt dużego zagrożenia dla układu nerwowego, gdyż wówczas „nie pozwoli” on przełamać złych nawyków. Metody treningowe są podyktowane zadaniami i celami, które mamy osiągnąć. W tej książce znajdziesz wiele wariantów zadań do wykonania i sposobów na ich rozwiązanie. Przygotuj się na dobrą zabawę.
„Cukierek dla mózgu”
Programy treningowe i przykładowe ćwiczenia pokazane książce, zapewnią mózgowi stymulację na odpowiednim poziomie. Nazywam to „Brain Candy” („cukierek dla mózgu”). Kto nie lubi cukierków? Jest to program, który zaspokaja pragnienie ludzkiego mózgu nadania mu nadrzędnego znaczenia i sterowania ciałem, poprzez ruch i zabawę. Wykonując proste ćwiczenia pokazane w książce, możesz dokonać potężnych zmian w mózgu. Skomplikowane problemy wymagają prostych rozwiązań. Zmiany zaczną się pojawiać szybko, już przez sam fakt ich „zainicjowania”. Nowe zadania rozpalają mózg. Utrwalenie wzorca zajęło trochę czasu, a więc jego zmiana również zajmie trochę czasu. Trzymaj się programu, a będziesz mógł odzyskać kontrolę nad mózgiem i ciałem. Twoje ciało i mózg będą zachwycone! Nie możesz wyzdrowieć w tym samym środowisku, w którym zachorowałeś. Karl i fantastyczni współautorzy tej przełomowej książki pomogą zmienić środowisko twojego umysłu i ciała.
I na koniec…
Na początku mieliśmy retrospekcję, więc na koniec powrócimy do roku 2020. Obecnie Karl Sterling podróżuje po świecie, prowadząc własne specjalistyczne kursy, dotyczące treningu regeneracyjnego w chorobie Parkinsona. Napisał tę książkę dzięki współpracy z najbardziej cenionymi naukowcami i lekarzami zajmującymi się chorobą Parkinsona. Ponadto założył portal, który pozwala na uzyskanie spersonalizowanych porad, dzięki czemu jeszcze więcej osób ma dostęp do tych cennych treści.
Karl Sterling przecierał szlaki i uczył się od najlepszych. Jednak najważniejsze jest to, że na co dzień pracuje z ludźmi, którzy w różnym stopniu są dotknięci tą podstępną chorobą. Widzi wpływ, jaki Parkinson wywiera na pacjentów i ich bliskich. Ale również każdego dnia jest świadkiem transformacji, jakiej ulegają jego podopieczni, dzięki treningowi regeneracyjnemu jego autorstwa. Książka która jest w twoich rękach powstała z miłości, miłości wszystkich, którzy ją stworzyli, miłości dzięki której chcesz pomóc samemu sobie, bliskiej osobie i każdemu kto cierpi. Została stworzona z marzeń. Marzeń Karla. Została stworzona na bazie najnowszych, dostępnych badań na temat choroby Parkinsona i codziennego stosowania treningów, które pomagają ludziom na całym świecie.
Gratulacje i podziękowania
Osobiście chcę ci pogratulować zakupu tej książki. Przeczytaj ją. Ćwicz. Udostępnij. Przeczytaj ponownie. I jeszcze raz. Tak zmieniasz świat. Wykonuj LTA (Learn Through Action), każdego dnia. Co to jest LTA? Ucz się poprzez działanie – nawet najmniejszy krok we właściwym kierunku, może stać się przyczyną wielkich zmian. Ustalanie celu i dążenie do niego może być przytłaczające. Strach przed zmianą paraliżuje. Sekret polega na tym by „zacząć”. Zrób jeden mały krok każdego dnia, w dowolnym kierunku. To jest ten moment. Nic się nie zadzieje, gdy świat trwa w bezruchu. Bądź spirytus movens. Bądź zmianą. Małe kroki powtarzane każdego dnia tworzą magię. Kreuj magię.
Na koniec chcę podziękować Karlowi za to, że jest moim przyjacielem, inspiracją, uczniem i nauczycielem, a także świetnym przykładem jak można zmienić świat łącząc pasję z działaniem. Uporem spełnia się marzenia. Dużo miłości, mój przyjacielu. Twórz dalej swoją magię. Świat potrzebuje jej więcej.
I tak to się zaczęło…
Perry Nickelston, DC
Założyciel fundacji Stop Chasing Pain