Suplementacja diety (również w chorobie Parkinsona) jest ostatnio bardzo modna. Ale czy zdrowa? Farmaceuci i lekarze zgodnie przyznają, że w tzw. suplementach diety, sprzedawanych masowo a aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, w gruncie rzeczy nie wiadomo co się znajduje. Producenci tych specyfików, nie podlegają bowiem żadnej kontroli (w odróżnieniu, od np. firm farmaceutycznych). Nie informują o skutkach ubocznych stosowania suplementów, ani o interakcjach z innymi lekami. Ale czy to oznacza, że wszystkie suplementy są złe? Na pewno nie! Z pewnością podstawą jest zdrowa, zbilansowana dieta, ale są sytuacje, w których trzeba się suplementować.
Jak wybrać właściwe suplementy? Uczciwych producentów? Jak sobie pomóc? Te pytania zadaje każdy, kto staje przed koniecznością suplementacji.
Suplementacja w chorobie Parkinsona
Zdania naukowców są podzielone …
Przeciwutleniacze
Przykład „pierwszy z brzegu”: wśród przyczyn choroby Parkinsona, wymienia się m.in.: stres oksydacyjny. Znajdujemy więc liczne artykuły, mówiące, że podawanie przeciwutleniaczy, łagodzi zwiększony stres oksydacyjny i przyczynia się do poprawy jakości życia pacjenta. Niemniej biorąc pod uwagę badania nad licznymi przeciwutleniaczami, takimi jak koenzym Q10, witaminy z grupy B, witamina D, witamina E i resweratrol, nie można jednoznacznie stwierdzić, że jest to leczenie skuteczne. Eksperymenty przeprowadzone zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach dały sprzeczne wyniki. (Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej . 2019, Vol. 73, p516-528. 13p.)
Błonnik pokarmowy
Ale są również udokumentowane przykłady pozytywnego oddziaływania suplementów, np. popularny błonnik pokarmowy. Nie tylko przyspiesza perystaltykę jelit i tym samym zapobiega zaparciom, ale dodatkowo korzystnie wpływa na leczenie lewodopą choroby Parkinsona. Wykazano, że przy suplementacji błonnikiem, dochodzi do zwiększenia stężenia tej substancji we krwi. Zwiększa bowiem się absorpcja leku poprzez skrócone opróżnianie żołądka i zwiększoną motorykę przewodu pokarmowego. (Hygeia Public Health 2012, 47(4): 442-447)
Magnez
Kolejny przykład to suplementacja magnezem, często stosowana u osób z chorobą Parkinsona w celu złagodzenia dokuczliwych skurczy mięśni. Okazuje się, że magnez może wzmocnić wzmacnia działanie lewodopy, doprowadzając do wystąpienia skutków niepożądanych, takich jak nudności, wymioty, bóle głowy, rozdrażnienie, bezsenność, drżenie mięśniowe, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca i wiele innych. (Hygeia Public Health 2012, 47(4): 442-447)
Podsumowanie
Podsumowując: pamiętajmy, że suplementy diety, nie są obojętne dla naszego zdrowia i wchodzą w interakcje z lekami. Jeśli już zdecydujemy się na suplementację, poinformujmy lekarza i/lub farmaceutę, jakie leki przyjmujemy i upewnijmy się, że są one bezpieczne dla naszego zdrowia.
Po więcej szczegółów dotyczących suplementacji zapraszam na stronę: Tomasz Lasota Suplementy w chorobie Parkinsona
Temat „Suplementacja diety w chorobie Parkinsona”, będę jeszcze z pewnością nie raz poruszać na moim blogu. W kolejnych zakładkach przeczytacie co na ten temat myślą i piszą specjaliści od żywienia, od choroby Parkinsona, od aloesu, i od marihuany.